Jak co nejvíce usnadnit dítěti nástup do školky.

Jak co nejvíce usnadnit dítěti nástup do školky.

Je pochopitelné, že děti v první školní den mohou zažít pocit úzkosti. Jen si představte, jaké to musí být, náhle opustit známé pohodlí domova a být vpuštěn do nového prostředí, kde je všechno a všichni jiní.

Ale existují způsoby, jak mohou rodiče a učitelé snížit strach a úzkost z prvních dnů ve školce. Zde jsou nějaké tipy, které mějte na paměti v prvních dnech Vašeho dítěte v mateřské školce.

 

Bagatelizování milníku

Stupňování očekávání a zdůrazňování, jak je první školní den důležitý, je v mnohých případech spíše kontraproduktivní, pokud už Vaše dítě je už tak dost nervózní. Místo toho se snažte dítěti vysvětlit, že školka bude místo, kde potká nové kamarády a bude se dobře bavit.

 

Propojte školku s domovem. 

Některé školky umožňují, aby se učitelé s dětmi a rodiči setkali ještě před tím, než začne samotná výuka ve školce. Některé školky také rodiče mohou požádat, aby sebou vzali své rodinné fotografie, které budou vystaveny ve třídě na pomoc dětem, aby se cítily příjemněji.

 

Snažte se minimalizovat svou vlastní úzkost. Stejně jako je naprosto normální, že vaše dítě se může cítit trochu vystrašeně v prvních dnech v mateřské školce, je to naprosto normální pro vás cítit úzkost, když vidíte vaše dítě rozrušené. A to je také pochopitelné, že může dojít k určité frustraci, když vidíte ostatní děti v klidu hrát a vaše dítě se vás drží jako klíště a nechce vás za žádnou cenu pustit. Ale tady je nejdůležitější věc, kterou je nutné mít na paměti: Vaše dítě si nakonec zvykne na svou novou třídu. Může trvat o něco déle než u ostatních, ale faktem je, že se to stane, zvláště pokud budete reagovat s pochopením a trpělivostí.

 

Nezůstávejte příliš dlouho. 

Ujistěte své dítě, že se brzy vrátíte a pokud možno se s ním rychle rozlučte. Natahováním rozloučení bude dělat situaci jen složitější. Je pro Vás nepochybně těžké odejít, když vidíte jak vaše dítě pláče, bude se Vás takto snažit přimět k tomu zůstat déle s ním. Rozhodně není vhodné počkat na to až si dítě začne hrát a nepozorovaně se poté vytratit, mlže to ohrozit důvěru mezi vámi a dítětem a zhoršit jeho úzkost.

 

Určete jeho úzkost. 

Čeho se přesně se bojí? Promluvte si s dítětem a zjistěte, co mu dělá starosti. On je znepokojen tím, že se pro něj nevrátíte? Bojí se, že na něj bude někdo zlý? Nebo že nebude vědět, kde je koupelna?  Nebo nebude vědět, co má udělat? Jakmile zjistíte, co jsou jeho konkrétní obavy, budete je moci řešit a pracovat s dítětem i jeho učiteli a najít způsoby, které povedou k odstranění úzkosti.

 

Poslat podél oblíbené komfortní objekt. Pokud vaše dítě má svou oblíbenou hračku, zeptejte se učitele ve školce, zda si ji může vzít sebou do třídy. Většina škol má politiku takovou, že dovolí dětem, aby takové předměty do školy mohly brát a hrát si s nimi o pauze.